poniedziałek, 28 marca 2011

Richard Susskind: lektura obowiązkowa

W 2010 roku Wolters Kluwer wydało po polsku "Koniec świata prawników? Współczesny charakter usług prawniczych" autorstwa Richarda Susskinda. W mojej ocenie to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku publikacji prawniczych, i to w perspektywie lat. Jest tak co najmniej z dwóch przyczyn. Po pierwsze - z uwagi na treść tej książki. Po drugie - dlatego, że możemy ją przeczytać niemal w tym samym czasie, co nasi zagraniczni koledzy (i zarówno dla nich, jak i dla nas będzie to wciąż "świeży towar").  


Richard Susskind opisuje procesy zmian, które zachodzą wokół nas i mają kolosalny wpływ na wykonywaną przez nas profesję. Są one wynikiem postępu technologicznego, który kształtuje całkowicie nowy sposób funkcjonowania społeczeństw. Ale nie tylko. Równie istotna jest też zmiana globalnych warunków gospodarczych, demograficznych i geopolitycznych.

Wyzwania dla branży prawniczej wobec tych zjawisk są tym większe, że sektor ten (jako taki) działa na bazie modelu, który w wielu wymiarach jest anachroniczny.


W tym poście nie będę streszczał książki Susskinda. To pozycja, którą po prostu trzeba przeczytać. Zwłaszcza jeśli jest się prawnikiem, który ma zamiar pracować w takim charakterze przez kolejne 10, 15 i więcej lat. I to niezależnie od geograficznej lokalizacji rynku, pełnionej funkcji czy formy wykonywania zawodu.


PS Jeżeli jeszcze nie masz swojego egzemplarza "Końca świata prawników" sugeruję, abyś w tym momencie:

(1) opuścił(a) tego bloga,
(2) niezwłocznie zalogował(a) się na stronie ulubionej księgarnii internetowej, i
(3) zakupił(a) tę książkę.

A jeśli w tej chwili nie masz ochoty na zakup to może sprawdź na facebooku, czy ktoś mogłby ją Tobie pożyczyć.

To tak apropos zmian wywołanych postępem technologicznym. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz